У відділі досліджують динаміку земної поверхні під дією варіацій зовнішніх гідрометеорологічних чинників на трьох геодинамічних мікрополігонах. На них здійснюється комплексний моніторинг переміщень верхнього шару земної поверхні на основі геодезичних, екстензометричних та нахиломірних спостережень сумісно з метеорологічними.

На основі модернізації гравіметрів GS-11 та GS-12 і нахиломірів конструкції О.Е.Островського та завдяки використанню комп'ютерних технологій, виконуються спостереження земних припливів та сейсмічних коливань.

Gravimeter GS-11 Гравіметр GS-11 Гравіметр GS-11 Гравіметр GS-11

Нахиломір, Сейсмонахиломір Наклономер, Сейсмонаклономер

Свердловинний нахиломір Експериментальний балістичний гравіметр

З 1939 р. в обсерваторії здійснювались астрономічні спостереження за змінами широти Полтави за допомогою кількох інструментів - зеніт-телескопів Цейсса та Бамберга, призмовї астролябії Данжона, зеніт-телескопу ЗТЛ-180. Результати цих спостережень дозволили одержати важливі фундаментальні дані про рух земних полюсів, вивчити деякі тонкі ефекти обертання Землі (наприклад, вплив рідкого ядра Землі). Наразі широтні спостереження продовжуються з метою отримання уточнених довготривалих рядів координатних визначень з подальшою їх геофізичною інтерпретацією, а саме дослідження та моделювання глобальних та регіональних геодинамічних явищ на основі сучасних математичних методів.

Сінческул Б.П. працює з Автоматичним візуальним рефрактором АВР-2 Екскурсійний телескоп Астролябія OPL Зеніт-телескоп ЗТЛ-180 Автоматичний візуальний рефрактор АВР-2

На телескопі АВР-2 ведуться візуальні спостереження покриття зірок Місяцем (з 1964 р.), які виконуються в рамках відповідної міжнародної служби незмінним спостерігачем Сінческулом Борисом Пилиповичем уже більше 40 років. Також проводяться теоретичні дослідження різноманітних геодинамічних явищ, пов'язаних з обертанням Землі.

Протягом 1997-2000рр. в Полтавській гравіметричній обсерваторії були проведені підготовчі роботи по створенню перманентного пункту GPS-визначень координат, а в липні 2001 року при підтримці Головної астрономічної обсерваторії НАН України та Науково-дослідним інститутом геодезії і картографії розпочались успішні GPS-спостереження за допомогою приймача Trimble 4700(з 2013р. використовується новий приймач Leica GR10). З 2001 року дані GPS-спостережень неперервно передаються через мережу INTERNET в національний центр збору інформації при ГАО НАН України, звідки вони надходять в чотири Європейські центри обробки та аналізу GPS-спостережень: GOP(Чехія), WUT(Польща), OLG(Австрія), BKG(ФРН), де проводиться обробка та аналіз цих даних. Станція розташована на даху головного корпусу ПГО НАНУ. Носій координат - спеціальна марка, встановлена на фундаментальному турі.
Cпостереження на станції POLV (EUREF) організовані відповідно з вимогами IGS та EUREF Permanent Network Отримані GPS данні пересилаються в центр збору даних EUREF Permanent Network (Інститут космічних досліджень Австрійської академії наук (OLG Data Centre), м. Грац, Австрія та в регіональний центр збору даних (м.Франкфурт-на-Майні, Німеччина)

Загальна характеристика станції :
Назва пункту: POLV
DOMES номер: 12336М001
Координати станції (WGS-84) : Широта - 490 36' 09", Довгота - 340 32' 34", Висота – 180,5 м.
Обладнання станції - GPS приймач Leica GR10 №1700452 , Антена TRM 29659.00 №27871

Антена GPS Trimble працювала на станції до 2013 Антена GPS Trimble працювала на станції до 2013 GPS приймач Leica GR10